Trekking Nedir?
Trekking, doğada hafif tempolu sportif bir yürüyüştür. Doğada, bol oksijen ve tertemiz havada yapılan trekking, dilimize “doğa yürüyüşü” olarak geçmiştir. Yürüyüş yapmayı seviyor ve doğa tutkunu da bir insansanız işte tam sizin sporunuz. Ayrıca koca bir hafta şehrin gürültüsünden, iş stresinden ve trafikten yorulmuşsanız, hafta sonunuzu trekking ile değerlendirmek size gerçekten iyi gelecektir.
Spor yapmayı bir maliyet olarak görüyor olabilirsiniz ve spor salonlarına para ödemek istemiyor olabilirsiniz. Trekking için bir ödeme yapmanıza da gerek yok ve hafta sonu geldiğinde kendinizi en yakın yeşil alana atıp, betonarmeden ve trafik gürültüsünden uzaklaşabilirsiniz. Egzoz gazları bulunan bir havayı içinize çekmek yerine mis gibi bol oksijeni içinize çekebilirsiniz. Korna seslerinden uzaklaşıp kuş cıvıltıları ve su sesinde kafanızı dinleyebilirsiniz. İşte tüm bunlar, hafif tempolu, sportif bir yürüyüşle birleşerek trekking aktivitenizi oluşturuyor.
                                                   

  Trekking Nasıl Yapılır?
Doğuştan gelen veya sonradan kazanılacak bir yetenekle trekking yapamazsınız. Çünkü trekking yapmak için herhangi bir özel yeteneğe ihtiyacınız yoktur. İki ayağınız üzerinde durup yürüyebiliyorsanız her şey tamam demektir. Küçük – büyük demeden her yaş grubuna ait kişiler bu bol faydalı etkinliği yapabilirler. Ama doğa yürüyüşünde tek başına olmak istiyorsanız, profesyonel olmanız gerekiyor ve yürüyüş yapacağını alanı da birilerine söylemenizde fayda var.
Trekking yapacağınız bölgeyi tanıyan bir takım lideri bulur ve yanınıza sağlık adına gerekli olanları da aldıktan sonra doğa yürüyüşünüze başlayabilirsiniz. Trekking için uygun bir kıyafet ve ayakkabı seçmeniz en önemli nokta diyebiliriz. Sağlığınız adına ve yaptığınız yürüyüşün faydalı olması adına bu noktaya dikkat etmelisiniz.
                                               

 Trekking Malzemeleri Nelerdir?
Trekking yaparken dikkat etmeniz gereken ilk ve en önemli konu kesinlikle kıyafet ve ayakkabı seçimidir. Kıyafetinizin mevsim koşullarına uygun olması, terinizi muhafaza etmesi, ferah tutması, çok dar veya bol olmaması, yürüyüşünüzü engelleyecek herhangi bir aksesuara sahip olmaması, doğada karşılaşacağınız zorluklara, çalı, diken, böcek gibi tehlikelere karşı sizi koruması gerekmektedir.
Ayakkabınızın ortopedik olması ilk koşul. Spor salonlarında kullandığınız yumuşak hafif spor ayakkabılarınız doğa için uygun değildir. Mevsim koşullarına uygun olması, ayağınızın hava almasını sağlaması, bileğinizi kavraması, hafif olması, yere iyi tutunması gerekmektedir. Özel trekking ayakkabıları satılmaktadır. Yine de bu ayakkabıları sorgulamadan ve denemeden almamalısınız. Piyasada trekking ayakkabısı diye birçok ayakkabı satılıyor. Siz direkt satın almak yerine biraz bilgi edinip bu koşulları sağlayıp sağlamadığını öğrenin.
Bunların yanı sıra mevsim koşullarına göre yanınıza bir sırt çantası almanız ve içerisinde bere, şapka, gözlük, eldiven, yedek kıyafet almanız da faydalı olacaktır. Ayrıca az bir yiyecek almanızda da fayda var. Trekking yapmak için en gerekli malzemeler bunlardır. Tüm bunlara ek olarak yanınızda, yağmurluk, çakı, el feneri, koruyucu krem, ilk yardım çantası da alabilirsiniz.


                                          Doğa Yürüyüşünün Faydaları Nelerdir?
Kalbinizi korumak için birçok uzman yürüyüşe dikkat çekiyor. Bunun kan basıncını düzenlemesi ve kalp kaslarının gelişmesi ile direkt alakası var. İşte trekking faydaları:
Kalp kası dahil olmak üzere vücudunuzdaki bütün kasları çalıştırabilirsiniz.
Kan akışını hızlandırarak dolaşımın daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz.
Kalp – damar ve beyin damarları ile ilgili rahatsızlıkların riskini önemli ölçüde azaltabilirsiniz.
Kan basıncını düzenler ve buna bağlı olarak tansiyon rahatsızlıklarında da azalma görülür.
Kalp kasının yan damarlardan beslenmesi sağlanır ve kalp ana damarlarında oluşacak herhangi bir tıkanıklığın vereceği zararı azaltır.
Kilonun düzenlenmesini sağlar ve şişmanlık riskini azaltır.
Beyne oksijen akımı artar ve bu şekilde beyninizi daha iyi kullanmaya başlayabilirsiniz.
Sindirimi kolaylaştırır ve kolesterol düzeylerinin dengesini sağlar.
Solunum kapasitesini ve aerobik gücünü arttırır.
Kemiklerin sertleşmesini, kuvvetlenmesini sağlar ve genel anlamda vücudun dayanıklılığını arttırır.
Eklem ve kas esnekliğini arttırır, bel ve boyun ağrılarının hafiflemesini sağlar.
Yorgunluk durumunun önüne geçer ve uykusuzluk sorununuzu çözümler.
Yaşlanma sürecini geciktirir ve genç görünüme katkısı vardır.
                                 

  Trekking Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yanınızda mutlaka bir uzman ve yürüyüş yapacağınız bölgeyi tanıyan bir rehberiniz olmalıdır. Eğer profesyonel bir doğacı değilseniz, tek başınıza yürümemelisiniz. Ayrıca yürüyüş için yanınızda bir arkadaş olması motivasyonunuzu da arttıracaktır. Aynı zamanda karşılaşabileceğiniz herhangi bir kaza veya sağlık ile ilgili bir sıkıntı yaşanması durumunda yanınızda birinin olması iyi olacaktır.
Susuz kalmamanız için yanınızda mutlaka su bulundurun ve tüketimine özen gösterin. Yemek yedikten sonra yürüyüşe çıkmayın. Kıyafetlerinizin terlemenize neden olan kumaşa sahip olmamasına dikkat edin ve vücudunuzun nefes almasına izin verin. Üzerinde adınız, soyadınız, telefon ve adres bulunan bir kağıt bulundurun.
Trekking yaparken istikrarlı olun ve faydalarını aklınızdan çıkarmayın. Şehrin hengamesinden uzak, hem kafanızı dağıtacağınız hem de sağlığınız adına gerçekten faydası bulunan bir aktivitedir. Kalbiniz adına yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden birisi olduğunu da unutmayın.